Technikum MECHATRONICZNE

Okres nauki: 4 lata 

Technik mechatronik jest nowym zawodem. W bieżącym roku po raz czwarty przeprowadzamy nabór do tego typu szkoły:

 

 

Mechatronika jest zintegrowaną dziedziną nauki i techniki, zajmującą się problemami mechaniki, elektroniki i informatyki.

 

 

Jako nauka zajmuje się też zagadnieniami związanymi z ekonomią, zarządzaniem i marketingiem, ekologią. Ten nowy obszar nauki rozwija się błyskawicznie i w dniu dzisiejszym jest bardzo dużo dziedzin, w których napotykamy na urządzenia mechatroniczne. Urządzenia te znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym, elektronicznym, maszynowym, precyzyjnym, można je spotkać również w nowoczesnych przyrządach medycznych, sprzęcie biurowym, sprzęcie AGD czy nawet zabawkach dla dzieci. Dobrze wykształcony technik mechatronik stanie się coraz bardziej poszukiwanym specjalistą. Wszechstronna wiedza ułatwi absolwentowi jej dalsze pogłębianie i da możliwości szybkiego przekwalifikowania. Absolwenci znajdą zatrudnienie między innymi jako pracownicy niższego i średniego szczebla dozoru technicznego, operatorzy linii produkcyjnych w wielu gałęziach przemysłu, serwisanci i personel obsługujący: urządzenia medyczne, biurowe, obrabiarki sterowane numerycznie i wiele innych.

Technik mechatronik jest zawodem szerokoprofilowym, umożliwiającym specjalizację pod koniec okresu kształcenia. Szkoła określa specjalizację biorąc pod uwagę potrzeby regionalnego rynku pracy i zainteresowania słuchaczy. Tematyka specjalizacji będzie dotyczyć przede wszystkim komputerowego wspomagania projektowania (CAD) oraz wytwarzania (CAM).

PRZEDMIOTY OGÓLNE

Przedmioty zawodowe

Język polski

Podstawy mechatroniki

Język obcy

Technologie i konstrukcje mechaniczne

Historia

Urządzenia i systemy mechatroniczne

Wiedza o społeczeństwie

Pracownia urządzeń mechatronicznych

Wiedza o kulturze

Język obcy zawodowy

Matematyka

Zajęcia specjalizacyjne

Fizyka

 

 

 

 

 

 

 

Chemia

Biologia

Geografia

Podstawy przedsiębiorczości

Technologia informacyjna

Wychowanie fizyczne

Przysposobienie obronne

Religia

Absolwent MECHATRONIKI

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechatronik może być zatrudniony w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym oraz w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, napraw urządzeń  i systemów mechatronicznych, a także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

Technik mechatronik może znaleźć pracę w dużym zakładzie przemysłowym, ale również w małej firmie lub zakładzie rzemieślniczym. Jego przygotowanie do wykonywanego zawodu w znacznej mierze będzie decydować o efektach pracy i produktywności zakładu. Zainteresowanie przemysłu kształceniem specjalistów - mechatroników dotyczy zarówno poziomu uniwersyteckiego, jak i poziomu kształcenia średniego w szkołach zawodowych. 

Absolwent technikum mechatronicznego ma wszelkie szanse nabycia takich umiejętności i kwalifikacji zawodowych, które postawią go w uprzywilejowanej sytuacji na rynku pracy.

 

Technicy mechatronicy mogą być zatrudnieni na stanowiskach;

  • konstruktora, 

  • technologa, 

  • mistrza, kierownika działu obsługi i napraw,

  • zaopatrzeniowca, sprzedawcy sprzętu mechatronicznego 

  • diagnosty i serwisanta sprzętu mechatronicznego,

  • prowadzić własną działalność gospodarczą.

Absolwent szkoły w zawodzie technik mechatronik będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z projektowaniem i obsługiwaniem urządzeń i systemów mechatronicznych, a zwłaszcza do:

  • projektowania i konstruowania urządzeń i systemów mechatronicznych;

  • montażu i demontażu urządzeń i systemów mechatronicznych;

  • programowania i użytkowania urządzeń i systemów mechatronicznych;

  • diagnozowania i napraw urządzeń i systemów mechatronicznych. 

Wymagania psychofizyczne właściwe dla zawodu technika mechatronika: 

  • dobry stan zdrowia, 

  • ostrość wzroku,

  • prawidłowe widzenie barw;

  • prawidłowy słuch i powonienie;

  • koordynacja zmysłowo-ruchowa;

  • sprawność ruchowa rąk,

  • koncentracja i podzielność uwagi

Więcej

Zadania i czynności

Środowisko pracy

Wymagania zawodu

Zadania i czynności

 Jest zawodem szerokoprofilowym, umożliwiającym wstępną specjalizację pod koniec okresu kształcenia. Szkoła określa specjalizację biorąc pod uwagę potrzeby regionalnego rynku pracy i zainteresowania uczniów. Tematyka specjalizacji może dotyczyć:

  • automatyzacji procesów produkcyjnych robotyki,
  • programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie,
  • mechatroniki pojazdów samochodowych.

  Zakres umiejętności i treści kształcenia, wynikający z opisu kwalifikacji absolwenta, zawierają następujące bloki programowe : podstawy mechatroniki ; urządzenia i systemy mechatroniczne; konstrukcje mechatroniczne; podstawy działalności zawodowej.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechatronik może być zatrudniony w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym oraz w zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, napraw urządzeń i systemów mechatronicznych, a także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

 Środowisko pracy

Technicy mechatronicy mogą być zatrudnieni na stanowiskach; konstruktora; technologa; mistrza; kierownika działu obsługi i napraw; zaopatrzeniowca; sprzedawcy sprzętu mechatronicznego powszechnego użytku; operatora i programisty CNC; diagnosty i serwisanta sprzętu mechatronicznego powszechnego użytku; prowadzić własną działalność gospodarczą.

Wymagania zawodu

Wymagania psychofizyczne właściwe dla zawodu: ostrość wzroku, prawidłowe widzenie barw; prawidłowy słuch i powonienie; koordynacja zmysłowo-ruchowa; sprawność ruchowa rąk, w szczególności palców; koncentracja i podzielność uwagi; Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechatronik będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z projektowaniem i obsługiwaniem urządzeń i systemów mechatronicznych, a zwłaszcza do: projektowania i konstruowania urządzeń i systemów mechatronicznych; montażu i demontażu urządzeń i systemów mechatronicznych; programowania i użytkowania urządzeń i systemów mechatronicznych; diagnozowania i napraw urządzeń i systemów mechatronicznych;

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechatronik może podejmować pracę w zakładach produkcyjnych, usługowych, zakładach naprawczych oraz w innych zakładach związanych z eksploatacją urządzeń i systemów mechatronicznych, na stanowiskach: operatora, montera, konserwatora, pracownika działu utrzymania ruchu, pracownika izby pomiarów lub pracownika sprzętu AGD.

 

 

 

 

Zadaniem mechatroniki jest wytworzenie multifunkcyjnych produktów o złożonej strukturze wewnętrznej, ale o jednolitych właściwościach funkcjonalnych, produktów, które działają inteligentnie w zmieniającym się środowisku, produktów, które porozumiewają się z człowiekiem za pomocą naturalnego języka.

Jedna z definicji określa mechatronikę jako sposób projektowania i wytwarzania, polegający na synergicznym, a więc skuteczniejszym niż wskazywałaby na to suma ich cech, połączeniu podstawowych nauk technicznych: mechaniki, elektroniki, informatyki i automatyki.

MECHANIKA

W każdej maszynie można wyróżnić elementarne, samodzielne zespoły połączonych części, zwane mechanizmami, służące do przeniesienia ściśle określonego, mniej lub bardziej złożonego ruchu. Ruchy te – zależnie od rodzaju maszyny – służą do wykonania pracy mechanicznej lub do przemiany energii.

Kinematyka i dynamika mechanizmów, nazywana często teorią mechanizmów, łączy zagadnienia mechaniki teoretycznej z praktycznymi zasadami konstruowania maszyn.

ELEKTRONIKA
Elektronika zajmuje się praktycznym wykorzystaniem zjawisk związanych ze sterowanym ruchem elektronów w różnych środowiskach. Układy elektroniczne stanowią części składowe większych urządzeń, np. wzmacniacza w kinie domowym, komputera czy telefonu komórkowego.

INFORMATYKA
Informatyka jest dziedziną wiedzy zajmującą się algorytmami, a także gromadzeniem, przetwarzaniem i wyszukiwaniem informacji za pomocą komputerów i odpowiedniego oprogramowania.
Procesory i cyfrowe przetwarzanie danych napotkamy nie tylko w komputerze, ale np.
w telewizorze,
w dekoderze telewizji satelitarnej,
w aparacie cyfrowym, będącym jednym z przykładów urządzenia mechatronicznego.
 

                                                    

"Mechatronika i mechanika – to nowa jakość pracy i kształcenia w edukacji zawodowej"

PREZENTACJA >>